Matilde  -   Dansk Matematisk Forenings nyhedsbrev

Indhold:

Henvendelse til Matilde kan ske til en af redaktørerne (se nedenfor) eller på E-mail adressen: matilde@mathematics.dk.
Henvendelse vedrørende abonnement  skal ske til abonnement@mathematics.dk  (Se nedenfor)

NB: Formatering af indlæg til Matilde


Redaktionskomite

Ansvarshavende redaktør:

Bent Ørsted

Institut for Matematiske Fag, Aarhus Universitet, Ny Munkegade, 8000 Aarhus C.

E-mail: orsted@imf.au.dk


Øvrige redaktionsmedlemmer:

Poul G. Hjorth - Begivenheder, Idemand til illustrationer

Institut for Matematik, Bygning 303, Danmarks Tekniske Universitet (DTU), 2800 Lyngby
tlf: 4525 3061, fax: 4588 1399
E-mail: hjorth@mat.dtu.dk


Jørn B. Olsson - Hjemmesider

Afdeling for Matematik, Københavns Universitet (KU), Universitetsparken 5, 2100 København Ø
tlf: 3532 0734, fax: 3532 0704
E-mail: olsson@math.ku.dk


Carsten Lunde Petersen - Boganmeldelser

IMFUFA Roskilde Universitetscenter (RUC), Universitetsvej 1, Box 260, 4000 Roskilde
tlf: 4674 2076, fax: 4674 3020
E-mail: lunde@ruc.dk



Mikael Rørdam
- MatematikerNyt 


Institut for Matematik og Datalogi (IMADA), Syddansk Universitet, Odense Universitet (SDU), Campusvej 55, 5230 Odense M
tlf: 6550 2381, fax: 6593 2691

E-mail: mikael@imada.sdu.dk


Carl Winsløw - Uddannelsesfronten
Center for Naturfagenes Didaktik, Københavns Universitet (KU), Universitetsparken 5, 2100 København Ø
tlf: 3532 0433  ... 0394, fax:  3532 0460 
E-mail: winslow@naturdidak.ku.dk


Tegning af abonnement på Matilde

Alle medlemmer af Dansk Matematisk Forening (DMF) har automatisk abonnement på Matilde.

Institutioner (f.eks. gymnasier) og privatpersoner (med postadresse i Danmark) kan tegne abonnement på Matilde uden at være medlemmer af DMF. Det koster 155 kr. om året (medlemsskab af DMF koster 310 kr. om året).

Abonnement tegnes ved at sende en email til abonnement@mathematics.dk for institutioner med oplysning om

Privatpersoner skal blot angive navn, adresse og emailadresse.

Løssalg af Matilde: Enkelte numre af Matilde kan, i det omfang vi har det ønskede nummer på lager, købes for 50 kr. pr. nummer. Bestilling af enkeltnumre sker pr. email til abonnement@mathematics.dk.


Jørn Olsson
Sidst opdateret januar 2007